Trump elnök első durva támadásai az emberi jogok ellen 

Donald Trump amerikai elnök a beiktatását követő 24 órában több olyan rendeletet is hozott, amelyek súlyos visszalépést jelentenek az emberi jogok, különösen az egészséges környezethez való jog (klímavédelem) és a menekültjogok területén. Habár várhatóan ezeket a bíróságon megtámadják majd, az elrendelt intézkedések így is egyértelmű támadást jelentenek az emberi jogok ellen.

Trump kilépteti az Amerikai Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből 

Az emberiség egyik legjelentősebb kihívása a klímaválság, amelyre az egyetlen megoldás a globális összefogás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. A párizsi klímaegyezmény is ebből az elképzelésből indult ki, és a világ túlnyomó része csatlakozott is hozzá. Ezért is különösen elkeserítő, hogy amikor a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, az Amerikai Egyesült Államok 2020 után ismét, elindította a kilépési folyamatot. Főleg egy olyan időszak után, amikor a Los Angeles-i tűzvész következtében ezrek veszítették el az otthonukat, egy olyan katasztrófában, ami a klímaválság súlyos következményeinek egyértelmű bizonyítéka

„A világ egyik legnagyobb szén-dioxid–kibocsátójaként az Egyesült Államok felelőssége, hogy élen járjon a fosszilis tüzelőanyagok elhagyásában, és támogassa a szén-dioxid–semlegességet célzó globális küzdelmet. Azzal, hogy Trump elnök nem hajlandó csatlakozni az üvegházhatású gázok kibocsátásának drasztikus csökkentéséhez, megkerüli ezt a felelősséget. Ami még rosszabb, hogy egy ez más vezetőket is arra ösztönözhet, hogy kövessék a példáját”

– mondta Paul O'Brien, az Amnesty International amerikai szekciójának igazgatója. 

Trump elnök ezt a lépést ráadásul úgy tette meg, hogy közben az ország lakosságának közel kétharmada aggódik a klímakatasztrófa miatt.

Menekültellenes intézkedések sorozata 

Alig pár órával a beiktatását követően Trump egy sor menekültellenes intézkedést is bejelentett, amelyek a menekülő emberek tömeges deportálásához vezethetnek, és tovább erősíthetik a kirekesztő és rasszista narratívákat. 

„Trump elnök szükségállapot-nyilatkozata szövetségi politikává teszi a kirekesztésen alapuló szélsőséges elméleteket. A szigorú határellenőrzések visszaállítása, a születési jogon alapuló állampolgárság alkotmányban rögzített jogának a megszüntetése, a menekültek országba való belépést elősegítő CBP One mobilapplikáció megszüntetése, valamint a razziák támogatása országszerte káoszt és félelmet hoz azok számára, akik az Egyesült Államokban keresnek biztonságot” – mondta Amy Fischer, az Amnesty International amerikai szekciójának menekültjogokkal foglalkozó igazgatója.

Az intézkedések tovább erősítik a gyűlöletkeltő és menekültellenes narratívákat, amelyek a biztonságot és boldogulást kereső embereket teszik felelőssé a döntéshozók mulasztásaiért. A politikusok is tudják, hogy nem miattuk van infláció, a lakhatási, klíma- és opioidválság, azokért csakis magukat okolhatják.  

„Továbbra is dokumentálni fogjuk a jogsértéseket, megnevezzük az elkövetőket és kiállunk az Egyesült Államokban biztonságot kereső emberek jogaiért” – mondta Amy Fischer.