Párbeszéd helyett rendőri erőszak Georgiában

November 29. óta öt viharos éjszakán keresztül a tüntetők Tbilisziben kulcsfontosságú utcákat zártak le tiltakozva a kormány bejelentése ellen, hogy 2028-ig felfüggesztik az EU-csatlakozási tárgyalásokat. A rendőrség ahelyett, hogy biztosította volna a békés tüntetés kereteit, vízágyúval, könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatta fel a tömeget. Ahogy nőtt a feszültség, néhány tüntető összecsapott a rendőrökkel, Molotov-koktélokat és köveket dobálva, ami miatt a hatóságok több mint 200 embert vettek őrizetbe. 

Jogvédő csoportok riasztó eseteket dokumentáltak, köztük rendőri brutalitást, kínzást és egyéb embertelen bánásmódot, valamint az orvosi ellátás megtagadását. A jogi eljárások a tisztességes tárgyalás normáit sem tartották be, és az elkövetett visszaélésekért felelős tisztviselők közül egyelőre senkit sem vontak felelősségre. 

A hatóságoknak véget kell vetniük az erőszakos fellépésnek, amely fizikai, pszichológiai sérüléseket, illetve károkat okoztak azoknak, akik a tüntetéshez való jogukkal éltek. A rendőrség által feloszlatott és letartóztatott több száz tüntetőt olyan erőszak érte, amely egyes esetekben kínzásnak és embertelen bánásmódnak minősülhet. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a rendőrség úgy működik, mintha a kormány biztosítékot nyújtott volna számukra a büntetlenségre, a tüntetők által – gyakran a rendőrség saját cselekedetei által provokált – szórványos erőszakot pedig a megtorlás ürügyeként használják fel.

Denis Krivosheev, az Amnesty International kelet-európai és közép-ázsiai igazgatóhelyettese.

 

Mindenkit, akit a tüntetésen való békés részvétel miatt tartóztattak le, haladéktalanul szabadon kell engedni, és felelősségre kell vonni minden hivatalos személyt, aki jogsértő erőszakot alkalmazott. A magyar kormánynak kötelessége lenne elítélni a rendőri brutalitást, illetve a békés gyülekezéshez és szólásszabadsághoz való jogok semmibevételét.