Netanjahu magyarországi látogatása nem válhat az európai emberi jogok irányadó példájává

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán érkezik Budapestre. 2024 novemberében a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával. Az ICC-ben részes államként Magyarország köteles eleget tenni az elfogatóparancsnak. 

„Netanjahu miniszterelnök a vádak szerint háborús bűnös, akit az éheztetés mint hadviselési módszer alkalmazásával, civilek elleni szándékos támadásokkal, valamint gyilkossággal, üldözéssel és más embertelen cselekményekkel vádolnak – ezek mind az emberiesség elleni bűncselekmények körébe tartoznak. Ha Magyarország területére érkezik, az ICC-t létrehozó egyezmény aláírójaként Magyarországnak kötelessége letartóztatni Netanjahut, és át kell adnia a hágai büntetőbíróságnak. Felbátoríthatja az izraeli vezetést további bűncselekmények elkövetésére, ha bármely, ICC-ben résztvevő államba tett látogatás nem vezet a letartóztatásához” – mondta Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International globális kutatási vezetője. 

„Netanjahu látogatása kísérlet az ICC munkájának az aláásására. A látogatás egy sértés a bűncselekmények áldozatainak, akik az ICC-től várják az igazságszolgáltatást. Netanjahu budapesti látogatása azt az üzenetet közvetíti, hogy az ICC által körözött, háborús bűnökkel vádolt személyek szívesen látott vendégek az Európai Unió egyik tagállamában.” 

„Netanjahu magyarországi látogatása nem válhat az európai emberi jogok irányadó példájává. Az európai és globális vezetőknek fel kell szólítaniuk Magyarországot, hogy tartsa tiszteletben az elfogatóparancsot, és tartóztassa le Netanjahut. Ez a látogatás súlyos üzenetet hordoz: gúnyt űz az Izrael által elkövetett népirtás, a megszállt palesztin területeken elkövetett háborús bűncselekmények és az elnyomó apartheid rendszer áldozataiból” –

mondta Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International globális kutatási vezetője.

„Felszólítjuk az ICC ügyészét, hogy vizsgálja ki és indítson eljárásokat az Izrael által elkövetett összes bűncselekménnyel kapcsolatban, ahogyan Magyarországnak is ugyanígy el kellene járnia az egyetemes joghatóság elvei alapján. Az ICC által háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt vezetők, mint Netanjahu, többé nem élvezhetnek büntetlenséget.” 

„Az ICC-t azért hozták létre, hogy a népirtás és más nemzetközi jogi bűncselekmények áldozatai számára biztosítsa az elkövetők elszámoltathatóságát, és hogy az emberi lelkiismeretet megrázó bűncselekmények ’soha többé’ ne maradjanak büntetlenül. A hatalom igazságszolgáltatás elé állítása céljából az ICC-nek szerte a világban olyan nagyhatalmú vezetőkkel kell szembenéznie, akik a nemzetközi jogrend aláásására törekednek saját elszámoltathatóságuk elkerülése érdekében.”

Háttér

2024 novemberében az ICC elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Yoav Gallant volt védelmi miniszter, valamint Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, a Hamász katonai szárnyának vezetője ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával. 

Azóta több ICC-részes állam – köztük Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország és Magyarország – vezetői jelentették ki vagy jelezték, hogy országukba látogatása esetén nem tartóztatnák le Benjamin Netanjahut. Az Amerikai Egyesült Államok pedig szankciókat vezetett be az ICC ügyésze, Karim Khan ellen. 

Az ICC alapító okmánya, a Római Statútum egyik alapelve, hogy az ICC által kiadott elfogatóparancs alá tartozó személyeket bármilyen mentességre tekintet nélkül le kell tartóztatni és át kell adni Hágának, ha az ICC-ben részes állam joghatósága alá tartoznak, beleértve azt, ha az adott ország területén tartózkodnak.