Legyél Jól! – kétéves projekt a transznemű emberek jóllétének és egészségének előmozdításáért Magyarországon

Kétéves közös projektet indítottunk a Prizma Transznemű Közösséggel és a Háttér Társasággal, hogy javítsunk a transznemű emberek jóllétén és egészségügyi helyzetén, és ezzel is enyhítsük a kormány által a nemi jogi elismerése (nem- és névváltoztatás) ellehetetlenítése okozta tragikus következményeket. A projekt közösségi kezdeményezésre jött létre, hogy olyan problémákra reagálhasson, amelyek valóban létfontosságúak az érintettek számára.

A PROJEKT TEVÉKENYSÉGEI ÉS CÉLJAI

A transz emberek egészségügyi igényeinek felmérése

A projekt első lépéseként egy részvételi akciókutatás és egy online kutatás segítségével felmérjük a transz emberek egészségügyi szükségleteit, és a megfelelő egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük akadályait. Az eredményeket egy összefoglaló jelentésben publikáljuk, amelyben ajánlásokat is megfogalmazunk az egészségügyi szakembereknek és a döntéshozóknak.

Korszerű egészségügyi ellátás

Korábban az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) által kiadott Betegségek Nemzetközi Osztályozása (BNO) kódrendszer a transzneműséget a mentális zavarok közé sorolta. A BNO legújabb, 11. kiadásában ugyanakkor a “nemi identitás zavarai” kifejezést a “nemi inkongruencia” kifejezésre cserélték, és a mentális zavarokról szóló részből a szexuális egészségről szóló fejezetbe tették át. Ezzel a változtatással lehetővé vált a transznemű emberek számára, hogy anélkül juthassanak orvosi ellátáshoz, hogy mentális betegként bélyegeznék meg őket. Bár az új rendszer már 2022 januárjában hatályba lépett, a magyar állam egyelőre nem tett semmit annak bevezetésére, és továbbra is betegségként kezeli a transznemű identitásokat, amivel állandósítja a megbélyegzésüket. Célunk, hogy Magyarországon is minél előbb bevezessék a BNO-11-et.

A Transznemű Egészség Szakmai Világszervezete (World Professional Association for Transgender Health, WPATH) rendszeresen frissülő szakmai irányelveket ad ki, amelyek útmutatást nyújtanak a transznemű emberekkel foglalkozó egészségügyi szakemberek számára. A legfrissebb verzióban hangsúlyosan szerepel a kulturálisan érzékeny nyelvezet és a személyre szabott ellátás fontossága az érintettek gondozásában és egészségfejlesztésében, figyelembe véve az egyéni adottságaikat, szükségleteiket és céljaikat. A Magyar LMBT+ Medicína Társaság közreműködésével magyarra fordítjuk a WPATH irányelveinek legfrissebb kiadását, és Magyarországon releváns jogi és gyakorlati információkkal egészítjük ki. Célunk, hogy az irányelvek egy adaptált, rövidített változatát hivatalos orvosi szakmai irányelvként fogadják el Magyarországon.

A Magyar Pszichológiai Társasággal közösen négy darab egynapos képzést szervezünk a transz emberek egészségügyi szükségleteiről. A képzések során pszichológiai és egyéb egészségügyi szakemberek sajátíthatnak el a transznemű emberek egyéni igényeire irányuló affirmatív és inkluzív megközelítéseket.

Támogatjuk a közösségeket és a transz emberek láthatóságát

Egy új Szociális Segítő Szolgálat elindításával és egy szociális munkás alkalmazásával praktikus segítséget nyújtunk a transz embereknek a munkakeresés, a lakhatás, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és az adminisztratív ügyek elintézése során. A legfőbb célunk, hogy nemi identitásuk vagy önkifejezésük miatt ne érje a transz embereket hátrányos megkülönböztetés mindennapi ügyeik intézése során.

A Prizma Közösség havonta tart online találkozókat, amelyek biztonságos teret biztosítanak a transznemű és nembináris embereknek. Itt bizalmas, támogató légkörben oszthatják meg a résztvevők a személyes élményeiket, tapasztalataikat és problémáikat egymással. Az online találkozók mellett negyedévente személyes közösségi találkozókat is szerveznek, nyolcat Budapesten, négyet pedig Budapesten kívül, hogy a támogatás a fővárostól távolabb esőbb közösségekhez is eljusson.

A transznemű emberek és szükségleteik nagyobb láthatóságára nemcsak a szakemberek, de a társadalom felé is szükség van. Minél többen jutnak hiteles információkhoz, annál többen élhetnek testileg és lelkileg is egészségesebb, méltóságteljesebb életet.  A Prizma Közösség 2025-ben és 2026-ban is megszervezi a Transz Pride felvonulást és az ahhoz kapcsolódó műhelyfoglalkozásokat a transznemű és nembináris közösség tagjai és támogatói számára.

A projektet az Európai Unió támogatja 173 120 euróval, amelyből az Amnesty Magyarországra 36 905 euró jut. 


A honlap tartalma csak a projektpartnerek véleményét tükrözi, amely nem feltétlen egyezik meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság álláspontjával. Az Európai Unió és az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a honlapon szereplő információkért.