Két francia fegyvergyár is megszeghette a szudáni fegyverembargót 

Kutatásunk bizonyítékot talált arra, hogy Franciaországban gyártott fegyvereket használnak a szudáni félkatonai szervezet, a Rapid Support Forces (RSF) harckocsijain. Ez azért különösen fontos felfedezés, mert elvileg egy uniós fegyverembargó tiltja a fegyverek szállítását az országba. Amennyiben a két francia cég fegyvereit Darfúrban is használják, akkor az ENSZ részleges fegyverembargóját is megszeghették. 

Korábban már azonosítottuk, hogy az Egyesült Arab Emírségekben gyártott Nimr Ajban páncélozott harckocsikat az ENSZ fegyverembargója ellenére használnak Szudánban. Az általunk ellenőrzött képeken azonban további aggasztó jeleket találtunk: ezek a harckocsik két francia fegyvergyártó cég, Lacroix Defense és Nexter, Galix nevű „védelmi” rendszerével vannak felszerelve.  

„Sokszor bemutattuk, hogy a Szudánba irányuló folyamatos fegyveráradat milyen mérhetetlen emberi szenvedést okoz. Minden országnak azonnal be kell szüntetnie a közvetlen és közvetett fegyver- és lőszerszállításokat. Tiszteletben kell tartaniuk és érvényre kell juttatniuk az ENSZ Biztonsági Tanácsának Darfúrra vonatkozó fegyverembargóját, mielőtt még többen halnak meg.” –  mondta Ágnes Callamard, az Amnesty International főtitkára. 

Megkerestük a két fegyvergyártó céget, valamint a francia Nemzetvédelmi és Biztonsági Főtitkárságot, de megkeresésünkre nem kaptunk választ. 

Az ENSZ teljes szudáni fegyverembargójára van szükség 

Bár az ENSZ idén szeptemberben 2025 szeptemberéig meghosszabbította a fegyveres konfliktussal leginkább sújtott Darfúr régióra vonatkozó fegyverembargót, annak egész országra való kiterjesztése elbukott.  

Ez azért baj, mert amíg az olyan országok, mint az Egyesült Arab Emírségek, különösebb akadály nélkül tudnak fegyvereket eladni Szudán más részeire, amelyeken keresztül – ha közvetett módon is – Európában gyártott fegyverek is eljutnak a háború sújtotta régiókba, addig nincs remény arra, hogy a tízezrek életét követelő polgárháború véget ér. 

A problémát tovább mélyíti, hogy az Egyesült Arab Emírségekkel több nyugati ország, köztük Franciaország is szoros kapcsolatot ápol a fegyvergyártás területén.  Francia cégek 2014 és 2023 között 2,6 milliárd euró értékben szállítottak fegyvereket az Emírségekbe.  

2017 óta szerelik fel Galix védelmi rendszerrel azt a harckocsit, amelyet Szudánban is megtaláltunk. Az 1994 óta érvényben lévő uniós fegyverembargó világosan tiltja bármilyen fegyver szállítását Szudánba, mégis Franciaország az Emírségekkel való szoros kapcsolatának köszönhetően és a teljes ENSZ fegyverembargó hiányában közvetve fegyvereket tud juttatni az országba. 

Meg kell akadályozni a fegyverszállításokat, ezért globális petíciót indítottunk, amelyben felszólítjuk az ENSZ-t, hogy terjessze ki a fegyverembargót egész Szudánra, és mentse meg a civilek életét. 

Írd alá a petíciónkat, és követeljük együtt a teljes fegyverembargót!