Jogellenesek a menedékjog felfüggesztésére irányuló lengyel tervek

A lengyel kormány egy új migrációs stratégiát dolgozott ki, ami a menedékjog ideiglenes felfüggesztést javasolja. A kormány szerint erre azért volt szükség, mert Oroszország és Belarusz bevándorlók tömegét irányítja Lengyelország felé, az ország destabilizálása érdekében. Az Amnesty International európai regionális igazgatóhelyettese, Dinushika Dissanayake, elutasítja a lengyel stratégiát: 

„A menedékjog felfüggesztése kétségkívül jogszerűtlen, és ezt Tusk miniszterelnök úr is jól tudja. Uniós tagállamok, mint Lengyelország, politikai eszközként használják fel a menekültek és migránsok jogait. Lengyelországtól, Finnországon, Görögországon keresztül egészen Németországig vészhelyzetekre hivatkozva olyan törvényeket fogadnak el, amelyek súlyosan aláássák a menedékhez való jogot és a deportálással szembeni védelmét.” 

„Ezek a javaslatok sértik az emberek biztonsághoz való jogát. Továbbá, büntetik azokat az embereket, akik erőszak és emberkereskedelem áldozatai voltak, vagy azokat, akiket hamis ürüggyel csaltak az EU határaira. Egy nemrég elfogadott finn törvényből is tudható, hogy a „menedékkérelem benyújtásához való jog” ideiglenes és területi felfüggesztése, egyaránt érinti a nem hivatalos és a hivatalos határátkelőhelyeken próbálkozókat.” 

„Ezek a javaslatok szembe mennek a migrációs és menekültügyi paktum részeként nemrég elfogadott uniós válság- és vis maior-rendelettel. Az államoknak számos eszköz áll rendelkezésükre a biztonsági aggályokra való reagáláshoz, de ezeknek minden esetben tiszteletben kell tartaniuk az emberi jogokat, beleértve a menedékjogot is, amelyet az EU Alapjogi Chartája véd.” 

„Az EU 2021 óta tűri azokat az uniós jogkörökön túlmutató határmenti gyakorlatokat, amit Lengyelország, Lettország és Litvánia, a Belarusszal közös határaikon elkövetnek és amit újonnan Finnország is Oroszországgal közös határain művel. Itt az ideje, hogy az Európai Bizottság komolyan vegye ellenőrző szerepét és egyértelműen kimondja, hogy az alapvető jogokat nem lehet politikai érdekeknek alávetni.” 

Háttér

Az új migráció ellenes intézkedések arra hivatkoznak, hogy Oroszország és Belarusz, „instrumantelizálja a migrációt”, azaz olyan intézkedéseket hoznak, amelyek megkönnyítik a migrációt Lengyelország destabilizálása érdekében. 

A menedékkérelmek felfüggesztésére vonatkozó tervek Lengyelország 2025–2030-as migrációs stratégiájának részét képezik, amelyet a kormány 2024. október 15-én hagyott jóvá. 

Ezek a tervek a lengyel kormány legújabb erőfeszítései a lengyel–belorusz határra érkező bevándorlók emberi jogainak aláásására. A javaslatra ráadásul akkor kerül sor, amikor Lengyelország – Litvániával és Lettországgal együtt (különálló, de hasonló ügyekben) –  hamarosan az Emberi Jogok Európai Bírósága elé kerül, azután, hogy a hatóságok 2021-ben a lengyel-belorusz határon feltartóztattak egy csapat afgán menekültet, megakadályozták, hogy menedéket kérjenek, és rövid úton visszaküldték őket.