Azonnal véget kell vetni Törökországban a békés tüntetők elleni erőszaknak

Ekrem İmamoğlut, Erdoğan elnök egyik fő kihívóját és hangos kritikusát bebörtönözték. Ezt követően túlnyomórészt békés tüntetések kezdődtek Isztambulban, melyek aztán az ország nagy részére átterjedtek. A hatalom több mint 1000 ember letartóztatásával, rendőri brutalitással, sávszélesség-korlátozással, újságírók bebörtönzésével és több városban általános gyülekezési tilalom bevezetésével válaszolt a tüntetésekre.

„A török rendőrségnek azonnal fel kell hagynia a békés tüntetők elleni szükségtelen és válogatás nélküli erőszakkal. A rendőri intézkedéseknél a török hatóságoknak tartaniuk kell magukat a nemzetközi emberi jogi jogszabályokhoz és normákhoz”

– mondta Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára.

A tüntetésekről készült felvételek vizsgálata alapján megállapítható, hogy rendőri erőszakot alkalmaztak békés tüntetők ellen, akiket gumibotokkal vertek és a földön fekve rugdostak. A paprikaspray, a könnygáz és a vízágyú békés tüntetők elleni válogatás nélküli használata elfogadhatatlan, csakúgy, mint a gumilövedékek rendőrségi használata – amelyeket néha közvetlen közelről az emberek arcára és a felsőtestére lőttek ki. Ezeket az erőszakos cselekményeket haladéktalanul ki kell vizsgálni, és az elkövetőket bíróság elé kell állítani.

A rendőrségi erőszakot csak szigorú szabályok betartása mellett lehet alkalmazni. A könnygázt és a vízágyút csak abban az esetben lehet használni, ha széles körű és általános az erőszak, és más intézkedésekkel nem lehet az erőszakot megfékezni. Nem igazolhatja a  válogatás nélküli rendőri erőszak alkalmazását az, hogy elszigetelt módon egyes résztvevők erőszakos cselekményeket követnek el.

Március 24-én legalább nyolc újságírót tartóztattak le otthonukban, akik korábban a tüntetésekről tudósítottak. Az internethasználók 42 órán át tartó sávszélesség-csökkentésről számoltak be, ami korlátozta a közösségi média- és híroldalakhoz való hozzáférésüket. Több mint 700 újságíró, aktivista és ellenzéki szereplő Twitter/X fiókját blokkolták.

„Az internet korlátozása a szólásszabadság elleni nyílt támadás. A hatóságoknak tartózkodniuk kell az ilyen intézkedésektől. A közösségi média cégeknek, nevezetesen az X-nek, azonnali lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a török kormány kritikusai fiókjait helyreállítsák”

– mondta Agnès Callamard.

„Elengedhetetlen, hogy a török hatóságok tiszteletben tartsák és védjék a békés gyülekezés jogát, azonnal feloldják az általános gyülekezési tilalmat, és szabadon engedjék mindazokat, akiket indokolatlanul és önkényesen tartanak fogva, kizárólag a szólásszabadság és a békés tüntetés joga gyakorlása miatt.”

Háttér

A hétfő reggel őrizetbe vett újságírók között van Ali Onur Tosun, Bülent Kılıç, Zeynep Kuray, Yasin Akgül, Hayri Tunç, Kurtuluş Arı, Zişan Gür, Murat Kocabaş és Barış İnce.

Az isztambuli főügyész március 23-i parancsa alapján Ekrem İmamoğlut, két prominens isztambuli kerületi polgármestert és további 48 embert  tartóztattak le. 44 embert pedig bírói felügyeleti intézkedések mellett szabadon engedtek.

Ekrem İmamoğlut a bűnszervezetek elleni törvény alapján tartóztatták le, „vesztegetés, sikkasztás, személyes adatok jogellenes megszerzése és pályázati csalás” vádjával.