“Ma az afölötti megkönnyebbülésben és örömben osztozunk, hogy számos olyan emberi jogi aktivista és újságíró ölelheti meg hamarosan ismét a szeretteit, akiknek egyetlen napot sem kellett volna rácsok mögött tölteni. Hálásak vagyunk, hogy a nemzetközi- és orosz emberi jogi közösségek kiállása meghozta az eredményét, és sikerült kivívni ezeknek az ártatlanoknak a szabadságát.” – nyilatkozta Marie Struthers, az Amnesty International kelet-európai és közép-ázsiai igazgatója arra a hírre reagálva, hogy egy nemzetközi fogolycsere-egyezmény keretében orosz és belarusz börtönökből összesen 16 politikai foglyot engedtek szabadon.
“Habár a szabadságuk fontos lépés, nem maradhat elszigetelt eset” – tette hozzá Struthers.
A helyes út hosszútávon nem a foglyok cseréje, hanem az elnyomó orosz politikai rendszer lebontása.”
Marie Struthers, az Amnesty International kelet-európai és közép-ázsiai igazgatója
“A helyes út hosszútávon nem a foglyok cseréje, hanem az elnyomó orosz politikai rendszer lebontása. Az orosz hatóságoknak azonnal és feltétel nélkül szabadon kell engedniük mindenkit, akiket ugyancsak politikai okokból, önkényesen tartanak fogva – így például Natalja Filonovát, Alekszej Gorinovot, Marija Ponomarenkót és Vlagyimir Rumjancovot. Igazságtalan fogvatartásukért az orosz államnak felelősséget kell válallnia, és haladéktalanul meg kell szüntetnie azokat az elnyomó jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik ezeket az jogellenes büntetőeljárásokat.”
Háttér
Augusztus 1-jén az egyrészről Oroszország és Belarusz, másrészről Németország, Norvégia, Lengyelország, Szlovénia és az Egyesült Államok között létrejött csereegyezmény keretében a moszkvai és minszki hatóságok 16 politikai foglyot bocsátottak szabadon. A kiszabadultak között egyaránt vannak emberi jogi aktivisták, politikusok és újságírók: például Oleg Orlov, Alekszandra (Szasa) Szkocsilenko, Lilia Csanysheva, Kszenyija Fadejeva, Vlagyimir Kara-Murza, Andrej Pivovarov, Ilja Jasin, Evan Gerskovics és Alsu Kurmasheva. Közülük mindenkit politikailag motivált vádak alapján, tisztességtelen pereket követően börtönöztek be, pusztán politikai, aktivista vagy újságírói tevékenységeik miatt. Szabadon engedésükért cserébe nyolc olyan embert adtak át Oroszországnak, akiket eddig Németországban, Norvégiában, Lengyelországban, Szlovéniában és az Egyesült Államokban tartottak fogva kémkedés, vagy más vádak alapján.