A tűzszünet enyhülést hozhat, de a tartós békéhez további lépések kellenek

Izrael és a Hamász megállapodott egy január 19-én kezdődő, kezdetben 6 hétig tartó tűzszünetről. Az izraeli túszok és a palesztin fogvatartottak szabadon bocsátása jelentős előrelépés, de fájdalmasan későn érkezett, hatalmas emberi áldozat és szenvedés árán. A tartós békéhez további lépésekre van szükség: a gázai blokád azonnali megszüntetésére, a humanitárius segélyek eljuttatására, az apartheid rendszer felszámolására és a palesztin területek jogellenes megszállásának megszüntetésére. 

Az izraeli túszok és a palesztin fogvatartottak szabadon bocsátása ugyan enyhülést hozhat az izraeli és a megszállt palesztin területeken élő családok számára is, de soha nem törli el a fogságban elszenvedett megpróbáltatásokat.

– mondta Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára.

„Azok a palesztinok, akik egy több mint 15 hónapon át tartó pusztító és szüntelen bombázást szenvedtek el, akiket többször is elűztek otthonaikból, és akik élelem, víz és alapvető ellátás nélkül küzdenek a túlélésért, nem érezhetik, hogy rémálmuk véget ért, akkor sem, ha a bombázás megszűnik.”

„Izrael folyamatos és szándékos humanitárius segélyek megtagadása és akadályozása Gázában példátlan éhezést idézett elő a civilek körében, és gyermekek haltak éhen. A nemzetközi közösség köteles biztosítani, hogy Izrael azonnal engedélyezze az életmentő szállítmányok eljuttatását a megszállt Gázai övezet minden részébe. Ez magában foglalja a sebesültek és betegek kezeléséhez szükséges létfontosságú orvosi ellátmányokat és az egészségügyi intézmények és más alapvető infrastruktúrák helyreállítását. Ha Izrael illegális blokádját nem szüntetik meg haladéktalanul, a szenvedés csak folytatódni fog. Emellett sürgősen biztosítani kell, hogy a független emberi jogi kutatók bejuthassanak Gázába, hogy feltárják a jogsértések mértékét.” 

„Izraelnek fel kell számolnia a brutális apartheid rendszert, amellyel uralja és elnyomja a palesztinokat, és véget kell vetnie a palesztin területek jogellenes megszállásának. A nemzetközi közösségnek döntő szerepet kell vállalniuk abban, hogy a jogsértések elkövetőit – legyenek bárkik – felelősségre vonják, és visszaállítsák a jogállamiságba vetett hitet.”