Bangladesben jelenleg az ország történetének egyik leghalálosabb tüntetéshulláma zajlik. A hatóságok agresszív és sokszor jogszerűtlen fellépése miatt 2024. július 15. óta több mint 197 diák, újságíró és járókelő vesztette életét és több ezren megsebesültek. Írd alá a petíciót és követeld velünk együtt, hogy a kormány hagyjon fel a tüntetések erőszakos elnyomásával!
2024. július elején a bangladesi egyetemek hallgatói tiltakozni kezdtek egy olyan foglalkoztatási kvótarendszer ellen, amely a kormányzati állások 30%-át a függetlenségi háborúban harcolt veteránok leszármazottjainak tarják fent. A kvótarendszer miatt a munkaerőpiacra belépő bangladesi fiatalok tucatjai szorulnak ki a kormányzati állásokból, amelyek gyakran a legversenyképesebb, legjobban fizető pozíciók. A demonstráló diákok szerint a rendszer igazságtalan előnyben részesíti a kormánypárt támogatóit.
A kibontakozó tiltakozásokra a hatóságok brutális erőszakkal válaszoltak, ami eddig csaknem 200 ember életét követelte; több ezren megsérültek, és több mint 2500 tüntetőt tartóztattak le.
Az Amnesty International vizsgálatai azt mutatják, hogy a biztonsági erők a tüntetésekre törvénytelen, olykor halálos eszközökkel reagálnak, továbbá kijárási tilalmat és kommunikációs korlátozásokat vezettek be, elszigetelve ezzel az országot a világ többi részétől.
A bangladesi tiltakozók jogai és biztonsága komoly veszélyben van. A hatóságok felszólítása és felelősségre vonása érdekében azonnali, közös akcióra van szükség.
Cselekedj most!
Írd alá a petíciót, és szólítsd fel Banglades miniszterelnökét, Sheikh Hasinát, hogy:
- Vessen véget a szólásszabadsághoz és a békés gyülekezéshez való jog korlátozásának;
- rendeljen el egy alapos, hatékony és független vizsgálatot a halálesetek ügyében, az elkövetőket pedig vonja felelősségre;
- sürgősen oldja fel a tüntetésekre vonatkozó általános tilalmat;
- azonnal engedje szabadon azokat, akiket kizárólag a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezés szabadságának gyakorlása miatt tartóztattak le.