Az Amnesty International más civil szervezetekkel közösen ötödik alkalommal rendezi meg a 16 akciónapot a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséért 2006. november 25. (Nemzetközi Nap a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséért) és december 10. (az Emberi Jogok Világnapja) között.
Az idén a 16 akciónapon az AI a nők elleni erőszak sokféleségét járja körül: azt, hogy bármely részén is élnek a világnak, a NőK NINCSENEK BIZTONSÁGBAN!
A magyarországi helyzetből kiindulva – melyről a november 25-i, NANE Egyesülettel közös Néma Tanúk felvonulás szól majd -, a következő napokon az AI felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországtól nagyon és nem is olyan nagyon távol milyen fajta erőszaktól szenvednek nők százezrei. A nők számtalan élethelyzetben kerülnek szembe erőszakkal: fegyveres konfliktusban – mint például a szudáni nők -, vagy menekültként, bevándorlóként, a szexipar és emberkereskedelem célpontjaivá válva. Sokszor egyik baj a másikat hozza magával – a megerőszakolt nők az AIDS fertőzést is megkapják mellé egyes afrikai országokban és a Karib-térségben. Míg a világ egyes részein egészen brutális kegyetlenségek érik a nőket – halálra kövezés hûtlenségért Iránban, savfürdő Nigériában és Pakisztánban, ha a nő szégyent hoz a családra, Afganisztánban pedig nők százai gyújtják fel magukat kétségbeesésükben -, addig más helyeken a rendőri brutalitás (Mexikó) vagy az elégtelen egészségügyi ellátás (Peru) okozza a nők szenvedését. És hogy egy kicsit közelebb jöjjünk a mi kontinensünkhöz: a civilizáltabbnak vélt országokban sem kímélik a nőket. Oroszországban még mindig nem létezik a családon belüli erőszak fogalma – ahogy Magyarországon sem – és így tiltása sem, miközben évente 14 ezer nőt öl meg partnere, míg a legfrissebb Amnesty jelentések szerint Belaruszban és Grúziában, de még Franciaországban is – ahol 4 naponta hal bele egy nő partnere bántalmazásába – a nők inkább mély hallgatásba burkolóznak az őket érő erőszakról…
Programok
Az akció-sorozat első programja november 25-én 14.00 órakor kezdődik az Erzsébet téri Gödörnél. A rendezvényen a civil szervezetek a nők elleni erőszak súlyosságára szeretnék ráirányítani a nyilvánosság figyelmét, hogy kifejezzék szolidaritásukat az áldozatok iránt, és nyomást gyakoroljanak a politikusokra és a jogalkalmazókra a nők elleni erőszak minden formájának megszüntetéséért Magyarországon és a nagyvilágban.
Vegyél részt te is az Amnesty International tenyérlenyomat-gyûjtő programján 13.30-tól folyamatosan, a Gödör előtt!
Elhangzik:
- Részletek Eve Ensler Vagina Monológok c. könyvéből, amelynek alapötletét a volt Jugoszlávia területén elkövetett tömeges nemi erőszakok áldozataival folytatott beszélgetések adták a szerzőnek.
- Rövid beszédek a családon belüli erőszakkal foglalkozó szervezetek képviselőitől.
- Tanúságtétel és megemlékezés az elmúlt 12 hónap alatt családon belüli erőszak miatt meghalt nőkről, férfiakról és gyerekekről.
14:40 – 15:30
Felvonulás a Néma Tanúkkal (útvonal: Erzsébet tér – Andrássy út – Oktogon). Az Oktogonon rövid tér-performansz.
A csatlakozó szervezetek sokéves tapasztalata szerint a családon belüli erőszak áldozatai az esetek túlnyomó többségében nők és gyerekek, akiket továbbra sem véd meg a jog. Ennek illusztrálására idén a bántalmazott és az állami intézmények által cserbenhagyott nők kiszolgáltatottságának jelképeként a felvonulás tagjai sisakokat és egyéb védelmi felszereléseket fognak viselni, mintegy jelezve, hogy a bántalmazás valós emberek számára okoz valós és gyakran életveszélyes sérüléseket. Amíg nincsen megfelelően mûködő távoltartó törvény, családon belüli erőszakról szóló átfogó törvénycsomag, menedékház-rendszer bántalmazott nőknek, kiképzett rendőri és igazságszolgáltatási szféra, megfelelő és ingyenes látleletvételi lehetőség, addig az áldozatok csak efféle abszurd módokon tudnak védekezni az őket érő erőszak ellen.
NANE Egyesület
Habeas Corpus Munkacsoport
Amnesty International Magyarország
IgEN Egyesület
Stop-Férfierőszak
Humanista Mozgalom
Fiona (Fiatal Nőkért Alapítvány)
TAVASZ (Tegyünk a világért! – Anyák szövetsége)
Patent Egyesület
- Tiltakozás a hûtlenség gyanúja miatt megkövezés általi halálra ítélt 7 iráni nőért.
- Demonstráció az afgán nők helyzete miatt.
- Nők “becsületbeli” lesavazása elleni tiltakozás.
- Demonstráció az orosz nők bántalmazása ellen.
- Nemzetközi akciónap Szudánért (december 10.).
Magyarország:
https://www.amnesty.hu/magyarorszag.pdf
Halálra kövezés hûtlenségért:
https://www.amnesty.hu/halalrakovezesiranban.pdf
“Becsületbeli” erőszak nők ellen:
https://www.amnesty.hu/lesavazasnigeriabanespakisztanban.pdf
Nők elleni erőszak fegyveres konfliktusban:
https://www.amnesty.hu/nokfegyvereskonfliktusban.pdf
Nemi erőszak és AIDS:
https://www.amnesty.hu/eroszakesaids.pdf
Bevándorló nők elleni erőszak:
https://www.amnesty.hu/bevandorlonok.pdf
Belarusz – titkolt erőszak:
https://www.amnesty.hu/belarusz.pdf
Grúzia – családon belüli erőszak:
https://www.amnesty.hu/gruzia.pdf
Oroszország – 14 ezer nő:
https://www.amnesty.hu/oroszorszag.pdf
Mexikó – rendőri erőszak nők ellen:
https://www.amnesty.hu/mexikorendorieroszak.pdf
Peru – nők elégtelen egészségügyi ellátása:
https://www.amnesty.hu/peruegeszsegiellatas.pdf
Afganisztán – nők “önfelgyújtása”:
https://www.amnesty.hu/afganisztanonegetes.pdf
Franciaország – halál 4 naponta:
https://www.amnesty.hu/franciaorszag.pdf
Etiópia – sürgős akció:
https://www.amnesty.hu/etiopiasurgosakcio.pdf
Az akciók részleteiről az olt.boglarka@amnesty.hu címen érdeklődhettek.